Σάκκαρη
SPORTS

Πάλεψε αλλά λύγισε η Σάκκαρη

08/09/2020

Αν και δυσκόλεψε την αντίπαλό της, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια δεν κατάφερε να επιβληθεί στην Serena Williams, που άφησε την Μαρία Σάκκαρη εκτός US Open στον γύρο των 16.

Από τον Ιωσήφ Πρωϊμάκη

Δυναμικό αγώνα έδωσε η Μαρία Σάκκαρη (#22 στην παγκόσμια κατάταξη) τη Δευτέρα (7/9) επί της Serena Williams (#8), συναντώντας την Αμερικανίδα λίγες μόλις ημέρες μετά την πρόσφατη αναμέτρησή τους στο Σινσινάτι. Κι στην προηγούμενη μονομαχία τους, η Ελληνίδα είχε καταφέρει να βγει νικήτρια, στην αναμέτρησή τους στα κορτς του US Open δεν είχε το ίδιο αποτέλεσμα. Παρ’ ότι δυσκόλεψε σημαντικά την αντίπαλό της, ελέγχοντας το παιχνίδι στην αρχή, προσγειώνοντας τρεις άσσους με τα σερβίς της και πιέζοντας αρκετά την Williams, τελικά κέρδισε μόνον το δεύτερο σετ του αγώνα, που διήρκησε 2μιση ώρες. Για να πετύχει το τελικό σκορ των 6-3, 6-7 (6), 6-3 και να αποσπάσει την πρόκριση, η Αμερικανίδα χρειάστηκε να δείξει το πιο δυναμικό πρόσωπό της στην ως τώρα πορεία της στο  τουρνουά, αποκρούοντας τέσσερα set points της Σάκκαρη και παίζοντας δυνατή άμυνα μέχρι το τρίτο σετ, όπου και τελικά κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της στο ματς.

H  Mαρία Σάκκαρη στο ματς με την Serena Williams για το US Open (Photo by Darren Carrol/USTA)