ΣΙΝΕΜΑ

Η μεγάλη γιορτή της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου!

Η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου (ΕΑΚ) κλείνει τα δέκα της χρόνια και το γιορτάζει πανελλαδικά σε «10+1 πόλεις» με προβολές ελληνικών ταινιών που έχει βραβεύσει μέσα σ’ αυτήν τη δεκαετία.

Από τις 14 Μαρτίου στην Κέρκυρα και στη συνέχεια σε Γιάννενα, Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Κοζάνη, Ξάνθη, Τρίκαλα, Χανιά, Καλαμάτα, Σαντορίνη και Καβάλα, με τη συνεργασία δήμων, τοπικών φορέων και κινηματογραφικών λεσχών, το κοινό θα έχει την ευκαιρία για μια αναδρομή σε δέκα συναρπαστικά κινηματογραφικά χρόνια μέσα από ένα πρόγραμμα που τα έχει όλα: από ελπιδοφόρα ντεμπούτα έως δουλειές καταξιωμένων δημιουργών, μυθοπλασία, ντοκιμαντέρ και animation, κωμωδίες, δράματα και ντραμεντί, ταινίες βαμπίρ και οσκαρικές, ταινίες γυρισμένες στην Αντίπαρο και στη Νέα Ορλεάνη, στην Πάτρα, την Άνδρο και την Τεργέστη.

Συγκεκριμένα, θα προβληθούν ταινίες στις οποίες έχουν απονεμηθεί τα Βραβεία Ίρις καλύτερης ταινίας, ντοκιμαντέρ, μικρού μήκους και πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη. Κι όπως πληροφορεί η ΕΑΚ θα ακολουθήσουν, εντός της χρονιάς, προβολές βραβευμένων και σε άλλες κατηγορίες ταινιών.

Η διοργάνωση «10 χρόνια, 10+1 πόλεις», όπως την ονομάζει, «αποτελεί και το πρώτο στάδιο για τη δημιουργία ενός Παράλληλου Δικτύου Διανομής της ελληνικής παραγωγής στη χώρα μας, σχέδιο ζωτικό για τους έλληνες κινηματογραφιστές, το οποίο η ΕΑΚ έχει ήδη επεξεργαστεί».

Στην Αθήνα οι προβολές θα πραγματοποιηθουν από 21 έως 27 Μαρτίου στον κινηματογράφο Ανδόρα (Σεβαστουπόλεως 117, ΜΕΤΡΟ Πανόρμου).

Οι ταινίες του προγράμματος αλφαβητικά

Casus Belli, του Γιώργου Ζώη

Copa-Loca, του Χρήστου Μασσαλά

Dolphin Man, του Λευτέρη Χαρίτου

Erotica, Exotica, etc, της Ευαγγελίας Κρανιώτη

Fish n’ Chips, του Ηλία Δημητρίου

Interruption, του Γιώργου Ζώη

Limbο, της Κωνσταντίνας Κοτζαμάνη

Park, της Σοφίας Εξάρχου

Suntan, του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου

Washingtonia, της Κωνσταντίνας Κοτζαμάνη

Xenia, του Πάνου Κούτρα

Άδικος Κόσμος, του Φίλιππου Τσίτου

Αίνιγμα, των Αντώνη Νούσια και Άρη Φατούρου

Άλλος δρόμος δεν υπήρχε, του Σταύρου Ψυλλάκη

Βόλτα, της Στέλλας Κυριακοπούλου

Η αιώνια επιστροφή του Αντώνη Παρασκευά, της Ελίνας Ψύκου

Η τελευταία παραλία, των Θάνου Αναστόπουλου, Davide Del Degan

Ημερολόγια Αμνησίας, της Στέλλας Θεοδωράκη

Κι εγώ για μένα, του Τζώρτζη Γρηγοράκη

Κυνόδοντας, του Γιώργου Λάνθιμου

Λάμπουν στο σκοτάδι, του Παναγιώτη Ευαγγελίδη

Μαχαιροβγάλτης, του Γιάννη Οικονομίδη

Μια Οικογενειακή υπόθεση, της Αγγελικής Αριστομενοπούλου

Μικρά Αγγλία, του Παντελή Βούλγαρη

Νορβηγία, του Γιάννη Βεσλεμέ

Ο γιος της Σοφίας, της Ελίνας Ψύκου

Ο μπαμπάς μου, ο Λένιν και ο Φρέντυ, της Ρηνιώς Δραγασάκη

Πρώτη Ύλη, του Χρήστου Καρακέπελη

Σύκο, του Νικόλα Κολοβού

Τα παιδία δεν παίζει, των Αργύρη Τσεπελίκα, Αγγελικής Ανδρικοπούλου

Τετάρτη 04:45, του Αλέξη Αλεξίου

Το Αγόρι Τρώει το Φαγητό του Πουλιού, του Έκτορα Λυγίζου

Χαμομήλι, του Νεριτάν Ζιντζιρία

Χώρα Προέλευσης, του Σύλλα Τζουμέρκα

Δείτε ημέρες και ώρες προβολών εδώ

Τιμή εισιτηρίων: 5,00 Ευρώ | προβολή – 8,00 Ευρώ | ημέρα

 

x
Title Artist

Στείλε μήνυμα στο studio