Μαρία Σάκκαρη
SPORTS

Όλα τα βλέμματα στη Μαρία Σάκκαρη

06/09/2020

Την Serena Williams συναντά η Ελληνίδα, λίγες ημέρες μετά τη νίκη της επί της Αμερικανίδας πρωταθλήτριας στο Σινσινάτι –  εκπροσωπεί μόνη τα ελληνικά χρώματα στην Νέα Υόρκη, μετά τον αποκλεισμό Τσιτσιπά.

Από τον Ιωσήφ Πρωϊμάκη

Αναμέτρηση καριέρας αυτή της Δευτέρας (7/9) στις 19.00 για την Μαρία Σάκκαρη, #22 της παγκόσμιας κατάταξης, με την Ελληνίδα πρωταθλήτρια να φτάνει για πρώτη φορά στον γύρο των 16 του US Open, όπου θα συναντήσει την Serena Williams. Η αναμέτρησή τους έρχεται λίγες μόλις ημέρες μετά την επικράτηση της Σάκκαρη επί της Αμερικανίδας (#8 στην παγκόσμια κατάταξη) στην μονομαχία τους στο Σινσινάτι, όπου η Ελληνίδα κατάφερε να επιβληθεί στην αντίπαλό της ανατρέποντας το ματς στο τρίτο σετ.

Με το τουρνουά να διεξάγεται απουσία θεατών στην δοκιμαζόμενη από την COVID-19 Νέα Υόρκη, η Σάκκαρη έφτασε στον γύρο των 16 επικρατώντας της Αμερικανίδας Amanda Anisimova (#28) με χαρακτηριστική πυγμή, σε ένα ματς που κρίθηκε στα δύο σετ (6-3 και 6-2) και διήρκησε μόλις 55 λεπτά. Αντιθέτως, η Serena χρειάστηκε να ιδρώσει για να κερδίσει την πρόκρισή της απέναντι στην Sloane
Stephens (#39), κερδίζοντας το δεύτερο και τρίτο σετ.

Η Serena Williams (photo: Simon Bruty/USTA)

«Η Σερένα είναι η Σερένα – πρέπει να καταστρώσεις φοβερό τένις, αλλιώς δεν έχεις ελπίδα απέναντί της», δήλωσε για την Αμερικανίδα αντίπαλό της η Μαρία Σάκκαρη, που κρατά πλέον μόνη τα ελληνικά χρώματα στο αμερικανικό τουρνουά, μετά τον αναπάντεχο αποκλεισμό του Στέφανου Τσιτσιπά. Ο Έλληνας πρωταθλητής (#6 στην παγκόσμια κατάταξη) αποχαιρέτησε το US Open στον τρίτο του γύρο, χάνοντας από τον Κροάτη Borna Coric (#32) σε ένα ματς που διήρκησε 4 ώρες και 36 λεπτά και μέτρησε έξι χαμένα match points για τον Τσιτσιπά, πριν καταλήξει στην τελική του ήττα.